SiBra Motorsport fórum


výklad pojmů ve světe autohifi: část 4. - subwoofery:

Vše o vašich úpravách...

výklad pojmů ve světe autohifi: část 4. - subwoofery:

Příspěvekod Braba » pon 30. čer 2008 11:23:32

subwoofery, aneb konečně ono TUC TUC....

RMS výkon:
RMS výkon reproduktoru je stálý výkon celé sady, ne pouze jednoho reproduktoru nebo jedné strany. Je napsaným pravidlem, že reproduktor potřebuje cca. polovinu výkonu zesilovače, aby hrál plně v celém pásmu.

Impedance reproduktoru:
Proměnlivá hodnota v zavislosti na kmitočtu reproduktoru, která osciluju okolo udané hodnoty.
Je vhodné použít zesilovač, který splňuje impedanci reproduktoru resp., aby byl stabilní do udané hodnoty.
Odborně: Impedance popisuje zdánlivý odpor součástky a fázový posuv napětí proti proudu při průchodu harmonického střídavého elektrického proudu dané frekvence. Podobně jako elektrický odpor charakterizuje vlastnosti prvku pro stejnosměrný proud impedance charakterizuje vlastnosti prvku pro střídavý proud. Impedance je základní vlastností kterou potřebujeme znát pro analýzu střídavých elektrických obvodů.
Jmenovitou impedanci reproduktoru nebo soustavy musíme znát proto, abychom mohli zabezpečit její správné elektrické přizpůsobení k výkonému zesilovači. jenom tak dosáhneme optimálního využití elektrických parametrů zesilovače a akustických vlastností reproduktorové soustavy. Teoreticky by měla být reproduktoru shodná se zatěžovací impedancí zesilovače. Přesné přizpůsobení nemůžeme nikdy dosáhnout, neboť impedance reproduktoru je kmitočtově závislá.
Mezi běžné otázky uživatelů patří maximální příkon reproduktorové soustavy a zesilovače: Zda např. soustava s příkonem 100 W může být připojena k zesilovači s výkonem 200 nebo 50 W (za předpokladu přibližně stejné impedance). Oboje je možné. Nebereme-li v úvahu hledisko zkreslení, které jsme si objasnili v odstavci o zatížitelnosti, můžeme soustavu s příkonem 100 W připojit k zesilovači s výkonem 200 nebo 50 W za předpokladu, že regulátorem hlasitosti soustavu nepřebudíme. Kdyby k tomu došlo, uslyšíme rušivé zkreslení přenášeného signálu, a to nás přiměje ke zmenšení hlasitosti. Většinou nedojde i při značném přetížení soustavy k jejímu poškození, neboť podle našich zkušeností snese reproduktorová soustava z celého elektroakustického řetězce největší přetížení. Naopak zesilovač s malým výkonem 20 až 50 W takovou soustavu nevybudí naplno a dochází ke zkreslení signálu zesilovačem.

Příklad:2 Ohmový reproduktor nelze připojit na zesilovač, který je stabilní pouze do 4 ohmů!4 Ohmový reproduktor lze bez problémů použít na zesilovač, který je stabilní do 2 Ohmů.

Citlivost:
Účinnost reproduktoru.
Čím vyšší hodnota, tím menší nároky na výkonové parametry zesilovače!
Příklad: 94 dB reproduktor dokáže zahrát lépe než 86 dB reproduktor z hlediska nároků na zesilovač resp. 86 dB reproduktor potřebuje více nakrmit než reproduktor 94 dB.
Odborně: Charakteristická citlivost je udávána v tabulkách výrobců reproduktorů obyčejně průměrnou hladionou akustického tlaku v ose reproduktoru při měření ve vzdálenosti 1 m a příkonu 1 VA. Vyjadřuje se v decibelech. Obrazně řečeno, charakteristická citlivost udává energickou účinnost reproduktoru, to znamená poměr mezi elektrickým příkonem 1 VA a akustickým výkonem, který reproduktor vyzáří do prostoru. Pro amatérskou stavbu reproduktorových sestav je nutné vědět, že do soustavy se mohou zapojovat jen reproduktory s přibližně stejnou charakteristickou citlivostí, udávanou výrobcem v decibelech. Tím se předejde nepřípustným výkyvům kmitočtového průběhu celé soustavy.

Fs:
Rezonanční kmitočet(Fs)
Je to určitý stav v dolním konci charakteristiky, kdy reproduktor vykazuje poměrně zajímavý extrém, co do amplitudy. Tato hodnota se používá při stavbě ozvučnic.

Qts:
Mechanický činitel jakosti (Qts)
Q, Qts nebo činitel jakosti je poměrná hodnota. Je definována jako (Fh-Fl)/Fs, kde Fh a Fl jsou horní/dolní frekvence poklesu o -3dB reproduktoru umístěném ve volném prostoru. Jinak také vypočtená z Qes (elektrický činitel jakosti) a Qms (mechanický činitel jakosti). Optimální velikost ozvučnice má souvislost s Qts, nikoli však přímo úměrně.

Vas:
Ekvivalentní objem (Vas)
Znamená jak velký objem by odpovídal objemu vytlačeného vzduchu reproduktorem. Existují ovšem i další parametry, ale ty pro přesný výpočet ozvučnice nejsou natolik nutné. Při stavbě ozvučnic jsou důležité hodnoty rezonanční frekvence a Q. Pro optimální ozvučnici je rezonanční frekvence položena na hodnotu -3dB a Q 0.707 (doporučené hodnoty 0.5-1). (-3dB frekvence je také známá jako "half-power point", jelikož na této frekvenci klesá akustický výkon o polovinu). Pod tímto bodem klesá výkon druhým řádem (second order roll off), tj. 12dB/oktávu.

Xmax:
Výkyv membrány
Maximální výkyv membrány subwooferu.

Nátrubek:
Nátrubek neboli bassreflex se používá při stavbě bassreflexových ozvučnic a mívá nejrůznější tvary a rozměry.

Bass-reflexová ozvučnice:
Bass-reflexová ozvučnice je řešena podobně jako uzavřená ozvučnice, ale má navíc ještě tzv. bass-reflexový otvor. Objem skříně a bass-reflexový otvor(nátrubek) tvoří akustický rezonátor. V oblasti rezonančního kmitočtu této ozvučnice vystupují zvukové vlny bass-reflexovým nátrubkem s opačnou fází, než odpovídá pohybu zadní strany membrány basového reproduktoru a spojí se se zvukovými vlnami, které vyzáří přední strana mebrány. Tím se využije kmitočtů kolem rezonance ozvučnice. Nad touto oblastí kmitočtů se chová bass-reflexová ozvučnice stejně jakou uzavřená oszvučnice.
Abychom dostali maximální přírůstek akustického výkonu ze zadní strany mebrány, musí být rezonanční kmitočet bass-reflexové ozvučnice optimálně přizpůsoben rezonančnímu kmitočtu použitého subwooferu. Tím dostaneme z reproduktoru a bass-reflexové ozvučnice jeden laděný rezonanční obvod. Přesný výpočet bass-reflexové ozvučnice je velmi složitý a používá se na něho vzoreček, do kterého se dosazují hodnoty jako jsou Qts, Vas, Fs apod.
Basový reproduktor v bass-reflexové ozvučnici pracuje tedy v oblasti nízkých kmitočtů jako soustava dvou vzájemně vázaných rezonančních obvodů. za určitých podmínek lze dosáhnout, aby vzduch v hrdle bass-reflexového nátrubku kmital ve stejné fázi jako přední strana membrány subwooferu. To ovšem platí pouze v určitém úzkém pásmu kmitočtů a splňují-li jednotlivé části obou rezonančních obvodů některé podmínky. Na tlumení bass-reflexových ozvučnic se používá jehličkový molitan.
POUŽITÍ: Ideální použití v případech kdy chce posluchač dosáhnout vysoké hlasitosti a velkého akustického tlaku.
Klady a zápory:
+ dobrá účinnost v hlubokých basech
+ k velké hlasitosti stačí malá výchylka membrány
- reprodukce méně precizní než u uzavřených ozvučnic
- žádný akustický tlak pod ladící frekvencí
- relativně velké skříně

Uzavřená ozvučnice:
Uzavřená ozvučnice se vyznačuje jednoduchou konstrukcí, kde je pouze uzavřená ozvučnice a subwoofer. Uzavřené ozvučnice bývají zpravidla menších rozměrů než ozvučnice bass-reflexové a na jejich tlumení se používá speciální tlumící rouno.
Uzavřená ozvučnice má výhodu v tom, že zabraňuje akustickému zkratu mezi vyzařováním přední a zadní strany membrány basového reproduktoru. Nevýhodou je, že uzavřená ozvučnice zvedá vlastní rezonanční kmitočet použitého basového reproduktoru a tím také zvyšuje dolní mezní kmitočet reproduktorové soustavy. To proto, že je zadní strana membrány při vyzařování reproduktoru v uzavřené ozvučnici nucena stlačovat a zřeďovat vzduch uvnitř ozvučnice. Tím se přidává k vlastní tuhosti kmitacího systému basových reproduktorů ještě tuhost vzduchu v uzavřené ozvučnici. To způsobuje zvětšení tuhosti kmitacího systému a tím i zvýšení rezonančního kmitočtu celého systému reproduktor - ozvučnice.
Zvýšení rezonančního kmitočtu pro daný reproduktor je tím větší, čím menší je objem vzduchu v uzavřené ozvučnici. Poměrně malý objem vzduchu v uzavřené ozvučnici působí na reproduktor jako akustická pružina při vyzařování zadní strany membrány dovnitř uzavřené ozvučnice.
POUŽITÍ: Hlavně na kvalitní poslech basů v celém pásmu s důrazem na detailnost a přesnou reprodukci basů.
Braba
bamboocha :-D

Škoda 110 RS NV2 1.4 50KW
Obrázek
http://www.sibra-motorsport.cz/profiles/braba/index.htm
Uživatelský avatar
Braba
Administrátor, řidič
 
Příspěvky: 699
Registrován: pon 17. pro 2007 18:06:10
Bydliště: Praha

Zpět na Úpravy a tuning

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron