SiBra Motorsport fórum


výklad pojmů ve světe autohifi: část 1. - reproduktory:

Vše o vašich úpravách...

výklad pojmů ve světe autohifi: část 1. - reproduktory:

Příspěvekod Braba » pon 30. čer 2008 11:21:43

Protože léto je plné srazů, kde je to samé TUCTUC, některé z nás napadne, že to naše sériové audio je poněkud chabé a tak budeme chtít trochu vylepšení. Když ale koukneme někam na web, že si koupíme víc khůůůl mňůzik, zjistíme, že polovině věcí nerozumíme. Je pak velmi nerozvážné něco kupovat, výsledný efekt pro nás může být velkým zklamáním. Tudíž jsem se pokusil na základě některých webových stránek zkompletovat takový malý výklad aspoň nejzákladnějších pojmů, které se ve světě autohifi používají. Snad to někomu pomůže...

Koaxiální reproduktor:
Koaxiální reproduktor se vyznačuje konstrukcí vše v jednom, tzn. výškový a středobasový reproduktor jsou v jednom koši. Výhodou je jednodušší montáž, jsou většinou levnější, ale díky spojení resp. blízkosti pásem v jednom reproduktoru se snižuje kvalita reprodukovaného zvuku. Zpravidla uprostřed hlubokotónového reproduktoru, jako hlavního, je vysokotónový systém, jehož kmitací cívka pracuje ve druhé vzduchové mezeře společného magnatického obvodu. Třípásmový koaxiální reproduktor se skládá s hlubokotónového reproduktoru, ve předu na zvláštním nosníku je středotónový tlakový systém a vpředu na zvláštním nosníku je třetí samostatný vysokotónový systém, umístěný excentricky, aby nerušil vyzařování středních tónů.

Komponentní reproduktor:
Komponentní reproduktory se vyznačují rozdělením na jednotlivá pásma, výškové a středobasové popř. basové reproduktory jsou od sebe odděleny a dají se umístit zcela odděleně, což má za výsledek lepší zvukový a akustický projev. Nevýhodou je zpravidla vyšší pořizovací cena. V cenách nad 3000,- vč. DPH se ve většině případů dodává i externí výhybka, která rozděluje výškové a středové pásmo popř. umožňuje nastavení strmosti výškových reproduktorů či aktivní nebo biamp zapojení.

Max výkon:
Špičkovy výkon, který dokáže reproduktor zahrát. Je to myšleno chvilkově, například při úderu bicích nástrojů ve skladbě.
Odborně:Výkon, neboli zatížitelnost reproduktoru, je velmi důležitý parametr reproduktorů nebo soustav, který výrobci obyčejně vyjadřují maximálním příkonem ve wattech (W) nebo voltampérech (VA). Příkon je součin napětí na svorkách reproduktoru a proudu, procházejícího kmitací cívkou. Maximální příkon je omezen jednak elektrickou a mechanickou pevností kmitacího systému, jednak velikostí přípustného zkreslení vyzářeného akustického signálu. Výrobcem udávaný příkon obyčejně znamená hodnotu, jejíž okamžité nebo krátkodobé překročení má za následek slyšitelné zkreslení modulace, způsobené právě přetížením reproduktoru. Abychom omezili zkreslení způsobené samotným reproduktorem, je nutné, aby maximální příkon do reproduktoru nebo soustavy v pasáži fortissima hudby nepřestoupil polovinu příkonu, který udává výrobce pro příslušný typ reproduktoru nebo soustavy. Tento požadavek se týká zejména kvalitní reprodukce hudby.

RMS výkon:
RMS výkon reproduktoru je stálý výkon celé sady, ne pouze jednoho reproduktoru nebo jedné strany. Je napsaným pravidlem, že reproduktor potřebuje cca. polovinu výkonu zesilovače, aby hrál plně v celém pásmu.
Ukážeme si na příkladu:
na 100W RMS výkonou repro soustavu je vhodné použít zesilovač okolo 50W - 80W RMS na kanál.


Impedance reproduktoru:
Proměnlivá hodnota v zavislosti na kmitočtu reproduktoru, která osciluju okolo udané hodnoty.
Je vhodné použít zesilovač, který splňuje impedanci reproduktoru resp., aby byl stabilní do udané hodnoty.
Odborně: Impedance popisuje zdánlivý odpor součástky a fázový posuv napětí proti proudu při průchodu harmonického střídavého elektrického proudu dané frekvence. Podobně jako elektrický odpor charakterizuje vlastnosti prvku pro stejnosměrný proud impedance charakterizuje vlastnosti prvku pro střídavý proud. Impedance je základní vlastností kterou potřebujeme znát pro analýzu střídavých elektrických obvodů.
Jmenovitou impedanci reproduktoru nebo soustavy musíme znát proto, abychom mohli zabezpečit její správné elektrické přizpůsobení k výkonému zesilovači. jenom tak dosáhneme optimálního využití elektrických parametrů zesilovače a akustických vlastností reproduktorové soustavy. Teoreticky by měla být reproduktoru shodná se zatěžovací impedancí zesilovače. Přesné přizpůsobení nemůžeme nikdy dosáhnout, neboť impedance reproduktoru je kmitočtově závislá.
Mezi běžné otázky uživatelů patří maximální příkon reproduktorové soustavy a zesilovače: Zda např. soustava s příkonem 100 W může být připojena k zesilovači s výkonem 200 nebo 50 W (za předpokladu přibližně stejné impedance). Oboje je možné. Nebereme-li v úvahu hledisko zkreslení, které jsme si objasnili v odstavci o zatížitelnosti, můžeme soustavu s příkonem 100 W připojit k zesilovači s výkonem 200 nebo 50 W za předpokladu, že regulátorem hlasitosti soustavu nepřebudíme. Kdyby k tomu došlo, uslyšíme rušivé zkreslení přenášeného signálu, a to nás přiměje ke zmenšení hlasitosti. Většinou nedojde i při značném přetížení soustavy k jejímu poškození, neboť podle našich zkušeností snese reproduktorová soustava z celého elektroakustického řetězce největší přetížení. Naopak zesilovač s malým výkonem 20 až 50 W takovou soustavu nevybudí naplno a dochází ke zkreslení signálu zesilovačem.

Příklad:2 Ohmový reproduktor nelze připojit na zesilovač, který je stabilní pouze do 4 ohmů!4 Ohmový reproduktor lze bez problémů použít na zesilovač, který je stabilní do 2 Ohmů.

Citlivost:
Účinnost reproduktoru.
Čím vyšší hodnota, tím menší nároky na výkonové parametry zesilovače!
Příklad: 94 dB reproduktor dokáže zahrát lépe než 86 dB reproduktor z hlediska nároků na zesilovač resp. 86 dB reproduktor potřebuje více nakrmit než reproduktor 94 dB.
Odborně: Charakteristická citlivost je udávána v tabulkách výrobců reproduktorů obyčejně průměrnou hladionou akustického tlaku v ose reproduktoru při měření ve vzdálenosti 1 m a příkonu 1 VA. Vyjadřuje se v decibelech. Obrazně řečeno, charakteristická citlivost udává energickou účinnost reproduktoru, to znamená poměr mezi elektrickým příkonem 1 VA a akustickým výkonem, který reproduktor vyzáří do prostoru. Pro amatérskou stavbu reproduktorových sestav je nutné vědět, že do soustavy se mohou zapojovat jen reproduktory s přibližně stejnou charakteristickou citlivostí, udávanou výrobcem v decibelech. Tím se předejde nepřípustným výkyvům kmitočtového průběhu celé soustavy.
Měření charakteristické citlivosti reproduktorů je velmi složité a proto je mimo dosah amatérských možností. Z tohoto důvodu se při výběru reproduktorů do soustavy řídíme údaji výrobců a hlavně doporučenými typy reproduktorů v ověřených návodech.


Frekvenční rozsah Reproduktoru:
Schopnost zařízení reprodukovat signál od nejnižšího kmitočtu po nejvyšší, resp. schopnost reproduktoru věrně reprodukovat zvuk v konkrétním frekvenčním pásmu.
Čím větší frekvenční rozsah je, tím lépe - zvuk je podán věrněji a detailněji!
Odborně: V oblasti kmitočtů 40 až 16 000 Hz se vyskytuje převážná většina základních i alikvótních (harmonických) tónů všech hudebních nástrojů. Nás zajímá, jaký je průběh vyzářeného akustického tlaku v tomto rozsahu kmitočtů při napájení reproduktorové soustavy konstantním příkonem. Tomuto průběhu říkáme kmitočtová charakteristika, která nám udává úroveň vyzářeného akustického tlaku v decibelech (dB) v závislosti na kmitočtu. Nejvýstižněji lze vyjádřit kmitočtovou charakteristiku reproduktoru nebo reproduktorové soustavy grafem.
Většinou ale je kmitočtová charakteristika udávaná uvedením maximální tolerance akustického tlaku v daném kmitočtovém rozsahu, např. 50 až 15 000 Hz -+ 6 dB. jelikož je kmitočtová charakteristika reproduktorů i soustav obecně značně nerovnoměrná, neudávají někteří výrobci z preztižních důvodů ve svých kalalozích ani tuto maximální toleranci akustického tlaku v decibelech. Takto ochuzený údaj je bezcenný. Co je platné, že výrobce nabízí reproduktorovou soustavu s kmitočtovým rozsahem 30 až 20 000 Hz, jestliže se obává uvést maximální nerovnoměrnost akustického tlaku v tomto rozsahu, neboť může mít toleranci např. +- 20 dB.
Nerovnoměrnost neboli zvlnění kmitočtového průběhu u dobrých reproduktoprových soustav pro kvalitní přednes hudby nemá překročit v pásmu 80 až 12 000 Hz +- 3 dB a v pásmu 40 až 16 000 Hz +- 6 dB. Větší nerovnoměrnost již ochuzuje nebo zdůrazňuje určité tónové oblasti, což může způsobit slyšitelné nebo i rušivé zkreslení. Mění se také podíl mezi základními tóny a vyššími harmonickými, tím se mění barva zvuku a jednotlivé hudební nástroje i celý hudební obraz zní nepřirozeně.


Výhybka:
Nezbytnou součástí každé reproduktorové soustavy, ve které vyzařují jednotlivé speciální reproduktory jen část akustického spektra, je elektrická výhybka. Jejím úkolem je zajistit rozdělení elektrické energie výkonového zesilovače obsahující celé akustické spektrum kmitočtů tak, aby každý z reproduktorů dostal jen tu část akustického pásma, kterou může optimálně vyzářit z hlediska účinnosti a minimálního zkreslení.
Pokud reproduktorová soustava výhybku nemá, zastane jeji funkci jednoduchý kondenzátor, který oddělí pásma a zachová funkce každého z reproduktorů. Převážná většina reproduktorových soustav má buď kondenzátor, nebo plnohodnoutnou výhybku.
Braba
bamboocha :-D

Škoda 110 RS NV2 1.4 50KW
Obrázek
http://www.sibra-motorsport.cz/profiles/braba/index.htm
Uživatelský avatar
Braba
Administrátor, řidič
 
Příspěvky: 699
Registrován: pon 17. pro 2007 18:06:10
Bydliště: Praha

Zpět na Úpravy a tuning

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron